Nieleczenie psa to forma znęcania się nad zwierzęciem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Kwestię tę reguluje Ustawa o ochronie zwierząt.
W Ustawie o ochronie zwierząt znajduje się zapis regulujący tę kwestię. W artykule 6.1a scharakteryzowane jest znęcanie się nad zwierzęciem. Formą znęcania się jest tutaj między innymi „rażące zaniedbanie”, które ma miejsce również w przypadku nieleczenia zwierzęcia (artykuł 4, punkt 11 Ustawy o ochronie zwierząt).
Osoby nieleczące psa wymagającego leczenia, znęcają się nad zwierzęciem, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3.
Pies, kot lub jakiekolwiek inne zwierzę musi otrzymać pomoc weterynaryjną, gdy jej potrzebuje. Jeśli spotykasz się z sytuacją, w której ktoś pozwala cierpieć choremu zwierzęciu i odmawia zabrania go do weterynarza, zgłoś sprawę, dzwoniąc na policję lub do organizacji, która zajmuje się ochroną zwierząt w Twoim regionie.
Możesz realnie przyczynić się do uratowania zwierzęcia. Nie przechodź obojętnie obok jego krzywdy – zgłoś sprawę odpowiedniej instytucji.
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI - CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA LATA 2021-2030
Reaguj! Jeżeli widzisz zwierzę, któremu zadawany jest ból, cierpienie lub inne formy znęcania się – dzwoń na policję pod nr 112 oraz poinformuj okoliczną organizację, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt