Odcinek 7: " Fakty i mity w kastracji psów i kotów"
Kastracja i sterylizacja kotów oraz psów to tematy, które budzą różne, nawet skrajne emocje. Wielu opiekunów zwierząt ma błędne przekonania nt. kastracji, które mogą wynikać z niewiedzy lub ciągle funkcjonujących mitów. Do mitów tych zalicza się, ciągle pokutujące w społeczeństwie przekonanie, że suczka musi przynajmniej raz urodzić. Brak jest jednak naukowych dowodów na to, że samice muszą przejść przez ciążę dla swojego zdrowia. Opiekunowie obawiają się również, że zwierzę po zabiegu stanie się otyłe. Rzeczywiście zmiany hormonalne po zabiegu mogą wpływać na metabolizm, jednak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomagają utrzymać prawidłową wagę zwierzęcia. O to jednak musi już zadbać opiekun zwierzęcia.
Ten i wiele innych mitów, często stoją na przeszkodzie podjęcia decyzji o kastracji przez opiekunów psów i kotów. Zabiegi kastracji i sterylizacji niosą jednak ze sobą wiele korzyści, zarówno dla samych zwierząt, jak i dla społeczeństwa. Oto kilka punktów, dla których warto rozważyć kastrację zwierzęcia i korzyści płynące z tego zabiegu:
Kiedy warto wykonać zabieg kastracji? Oczywiście w każdym przypadku termin zabiegu warto skonsultować z lekarzem weterynarii, a zalecenia w tym zakresie są inne dla psów, a inne dla kotów.
W przypadku kotów, większość lekarzy weterynarii zaleca kastrację nie później niż zaraz po osiągnięciu dojrzałości płciowej (około 5-6 miesiąc życia). Jednak coraz więcej weterynarzy zaleca przeprowadzenie zabiegu już w 3-4 miesiącu życia, szczególnie w przypadku kotów, które będą żyły w schroniskach lub w ramach programów kontrolowania populacji.
W przypadku psów, zabieg kastracji zaleca się dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, gdyż wcześniejsze wykonanie zabiegu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób stawów, takich jak dysplazja stawu biodrowego.
Podsumowując. Nie należy obawiać się kastracji zwierząt, a przy podejmowaniu decyzji opierać się na faktach i skonsultować stan zdrowia zwierzęcia z weterynarzem, tak by decyzja opiekuna była najlepszą dla pupila.
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI - CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA LATA 2021-2030
Reaguj! Jeżeli widzisz zwierzę, któremu zadawany jest ból, cierpienie lub inne formy znęcania się – dzwoń na policję pod nr 112 oraz poinformuj okoliczną organizację, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt