Pies w rozgrzanym samochodzie i nawet 70° Celsjusza – tak wysoka bywa temperatura w samochodzie zamkniętym podczas upału. Niestety mimo to wciąż zdarzają się przypadki pozostawiania psów uwięzionych w tak piekielnej temperaturze.
Gdy napotykasz psa znajdującego się w zamkniętym samochodzie i istnieje szansa na szybkie odnalezienie właściciela, spróbuj go odszukać. Nie zwlekaj jednak dłużej niż pięć minut, bo samochód nagrzewa się naprawdę szybko. Jeśli właściciel nie wraca, zadzwoń na policję i poinformuj o sytuacji.
Widzisz, że pies w rozgrzanym samochodzie czuje się coraz gorzej lub traci przytomność? Nie zwlekaj i wybij szybę – przepisy wówczas Cię chronią. Sprawdź, kiedy możesz tak postąpić: https://www.sm.szczecin.pl/aktualnosci/pozostawianie-psa-w-aucie.
Zapewnij psu wyciągniętemu z samochodu cień i pamiętaj, aby nie oblewać go pod żadnym pozorem zimną wodą. Zabierz uratowanego psa do weterynarza.
Kary za pozostawianie psa w rozgrzanym samochodzie są surowe. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt reguluje tę kwestię na mocy artykułu 35 (1a), który wskazuje, że dopuszczenie się znęcania nad zwierzęciem skutkuje karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Zamknięcie czworonoga w rozgrzanym samochodzie to okrucieństwo wobec psa, który wówczas dusi się i często umiera na skutek udaru. Pamiętaj, aby nie przechodzić obojętnie – los psa zamkniętego w piekielnej puszcze rozstrzyga się po kilku minutach.
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI - CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA LATA 2021-2030
Reaguj! Jeżeli widzisz zwierzę, któremu zadawany jest ból, cierpienie lub inne formy znęcania się – dzwoń na policję pod nr 112 oraz poinformuj okoliczną organizację, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt