Jak dbać o starego psa? Opieka nad starszym pupilem może stanowić wyzwanie, szczególnie gdy zmaga się on z problemami zdrowotnymi. Warto o tym pamiętać, decydując się na adopcję starszego pieska.
Zapewnienie opieki weterynaryjnej choremu pupilowi (niezależnie od jego wieku) to obowiązek właściciela, a zaniechanie tego obowiązku może skutkować nawet karą pozbawienia wolności (Ustawa o ochronie zwierząt, art. 35. 1a).
Na trudności zdrowotne szczególnie narażone są starsze psy. Mogą one zmagać się z chorobami układu krążenia, schorzeniami stawów, nowotworem i wieloma innymi problemami. Dlatego zanim przygarniesz starszego psiaka, upewnij się, że jesteś w stanie poświęcić mu swój czas oraz opłacić ewentualne leczenie.
Jednym z kluczowych aspektów opieki nad psim lub kocim seniorem jest odpowiednie żywienia pupila. Starsze zwierzęta powinny otrzymywać karmę uwzględniającą problemy zdrowotne, z jakimi się zmagają. Dlatego to bardzo ważne, aby skonsultować dietę pupila z weterynarzem lub zwierzęcym dietetykiem.
Twój psi lub koci senior nie wykazuje żadnych niepokojących objawów? To nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, aby zabrać pupila do weterynarza na wizytę kontrolną.
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI - CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA LATA 2021-2030
Reaguj! Jeżeli widzisz zwierzę, któremu zadawany jest ból, cierpienie lub inne formy znęcania się – dzwoń na policję pod nr 112 oraz poinformuj okoliczną organizację, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt