Pies nie gryzie bez ostrzeżenia – to jasne. Jednak zanim dojdzie do ugryzienia, sygnały, które informują o zamiarach psa wcale nie muszą być tak oczywiste. Jakie to sygnały i w jaki sposób reagować, gdy już się pojawią?
Zanim nastąpi atak agresji ze strony pupila, pojawiają się kolejne sygnały. Zaczyna się niepozornie – od ziewania i oblizywania nosa. Kolejne etapy to przyjęcie pozycji siedzącej i kładzenie uszu, a następnie kulenie się wraz z podwijaniem ogona.
Przed warczeniem i ostatecznie ugryzieniem, można zaobserwować jeszcze zesztywnienie całego ciała psa. Co robić w sytuacji, gdy nasz pupil zaczyna zachowywać się w sposób sugerujący zbliżający się atak?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że przemoc i krzyk nigdy nie są dobrym rozwiązaniem. Nie próbuj obezwładniać swojego psa, nie krzycz na niego, unikaj także wpatrywania się mu w oczy. Jeśli Twój pupil ma swoją ulubioną zabawkę, możesz spróbować odwrócić jego uwagę, aby zatrzymać proces prowadzący do ugryzienia.
Co jeśli Twój psiak często wykazuje agresywne zachowania? W niektórych przypadkach może być konieczne profesjonalne szkolenie lub terapia dla psów prowadzona przez wykwalifikowanego behawiorystę. Szczególnie, jeśli pies w przeszłości doświadczał przemocy ze strony poprzedniego właściciela. Nie zwlekaj – zadbaj o swoje bezpieczeństwo i o wychowanie pupila!
Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #NOWEFIO 2024 Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.
SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI - CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA LATA 2021-2030
Reaguj! Jeżeli widzisz zwierzę, któremu zadawany jest ból, cierpienie lub inne formy znęcania się – dzwoń na policję pod nr 112 oraz poinformuj okoliczną organizację, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt